Чим корисний білковий коктейль та як правильно його пити

У середовищі спортсменів-початківців словосполучення «білковий коктейль» прирівнюється до «гора м’язів». Багато хто захоплений підбором правильного протеїну для набору м’язової маси. За попитом підтягнулася і пропозиція — зараз протеїнових добавок на ринку кількадесят.

Чи варто захоплюватися саморобними та покупними коктейлями, яка від них користь чи шкода? Думки і серед спортсменів, і серед лікарів поділилися. Але перед тим, як розпочинати курс протеїнового дива, варто вивчити базову інформацію про продукт.

Основна цінність протеїнового коктейлю – білок. Це органічна молекула, яка потрібна людському організму. Вона допомагає будувати судини, кістки, шкіру, волосся, нігті та м’язи. 

Якщо людина правильно харчується, то отримує весь необхідний комплекс корисних речовин чи КБЖУ. Абревіатура розшифровується “калорії, білки, жири, вуглеводи”. Всі спортсмени або ті, хто худне, уважно стежать за цим показником.

Окрім білка протеїновий коктейль містить жири, вуглеводи, мінерали та вітаміни. Можна назвати його умовно комплексним напоєм, який заповнює потребу в потрібних речовинах. Фірмові коктейлі можуть містити ароматизатори, спалювачі жиру та інші хімічні сполуки.

Білок надходить в організм з їжею, тому спортсмени старанно налягають на м’ясо, яйця, молочні продукти, каші. На бажанні людей якнайшвидше набрати м’язову масу наживаються маркетологи, пропонуючи готові протеїнові коктейлі.

Протеїновий коктейль із порошку корисний?

Головна проблема цієї добавки у тому, що її не тестують як медичний препарат. А вона може негативно вплинути на здоров’я, навіть якщо виконана якісно. З 2010 року вчений із США Вейн Кемпбелл вирішив протестувати кілька зразків покупного протеїну. 2015 року схоже дослідження провела група з Бразилії. Результати неоднозначні:

  • у деяких зразках кількість білка менша, ніж заявлено на упаковці;
  • знайшли залишки ртуті, свинцю, миш’яку (що неприпустимо для харчових продуктів);
  • в інших зразках виявили анаболіки та стероїди;
  • вміст холестерину або натрію в кілька разів вище, ніж заявлено.

Досі незрозуміло, як білкові коктейлі впливають на організм у довгостроковій перспективі. Також виробники не попереджають, що їхні добавки можуть бути шкідливими. У гонитві за ЗВЖ чи нарощуванням м’язів людина не піде спочатку до лікаря здавати аналізи.

З цим пов’язаний резонансний випадок. У 2017 році померла австралійська бодібілдерка Міган Хеффорд. Вона старанно готувалася до змагань, вводячи до раціону більше білка (в т.ч. у вигляді протеїнових коктейлів). 

Причина смерті – розлад циклу сечовини. Це генетичне захворювання (причому рідкісне — 1 випадок на 8500), у якому організм неспроможна розщеплювати білок. Випадок привернув увагу громадськості до неконтрольованого споживання білка та добавок у спортивному середовищі. 

На ринку є і сумлінні виробники, продукція яких відповідає заявленому на упаковці. Такий порошковий протеїн нічим не гірший за натуральний і тільки спрощує харчування спортсмена. Але довіряти варто лише перевіреним брендам. Будьте готові, що за баночку високоякісного білка доведеться віддати значну суму.